Vidyabhawan Secondary Student Info (English Medium)


Year No Of Teachers No Of Students
1977 3 27
1987 50 2100
2002 120 4500
2010 120 4500

No. of Student as per the standard

Standard Boys Girls Total
5th 117 76 193
6th 134 78 212
7th 111 90 201
8th 102 81 183
9th 128 74 202
10th 112 79 191
8th D 24 25 49
9th D 33 35 68
10th D 22 23 45

ACADEMIC PROFICIENCY :-

SSC Merit Rankers :-

The SSC examination result was 75% in the year 1979-80. Now the school
brings 100% result.

Year Name of Students Percentage Rank
1988 Miss Buduguru Aparna 92.14 14
1996 Miss. Archana Sridharan
Miss Swati Kulkarni
Miss Chawla Kothari
Miss. Trupti Dhavale
92.26
91.06
90.93
90.93
06
14
16
16
1997 Master. Jatin Asher 89.3 24
2001 Master Nisha Shenoy 91.06 17
 
Scholarship Merit Rankers :-

Year Name of Students
1988 Master Kartik Iyer
Master Jayprakash Acharya
1993 Miss Chawla Kothari
1995 Miss Alamelu S.
Miss Shruti Patil
1996 Master Abhishek Shirkande
Master Sandeep Jayarama
1998 Master Shivkumar
Miss Nisha Shenoy
Miss Anupama Harolikar
Miss Mallika Kulkarni
Miss Sheetal Jagtap
1999 Master Vaibhav Kamat
Master Dhairya Mehta
2000 Master Karthik Padmanabhan
Miss Lakshmi Nayar
2001 Master Mehul Tikekar
Master Mukul Tikekar
Master Siddesh Subramanian
Miss Karishma Kulkarni
2002 Master Rishabh Goyal
Miss Ankita Shah

High School Scolarship Exam :-

Every year students of VII appear for HIGH SCHOOL SCHOLARSHIP EXAM conducted by MAHARASHTRA GOVERNMENT. Many students feature in the MERIT LIST.

Year No. of Student in Merit List
2010 24 Students got MERIT
2009 21 Students got MERIT
2008 18 Students got MERIT

In IPM and IPE and NAVHIND DYANPEETH EXAM for ENGLISH and MATHEMATICS EXAM too many students appear and feature in MERIT LIST every year.

Talent Exam Scholarship Winners :-

Year Name of Students Name of Exam
  1. Master Kedar Bhole
2. Master Shivkumar
3. Master Harshad Khadilkar
4. Jainesh Joshi
5. Ashika Shetty
National Talent Search Examination
2006 1. SANDHYA GANESH
2. MEHTA NAMAN
3. MEHTA NIMIT
4. RAHIL JADHAV
(QUALIFIED THE EXAM)

5. KHATU VIRAJA
- SELECTED FOR INTERVIEW
MTS(MAHARASHTRA TALENT SCHOLARSHIP)



BCTS
2007 1. JAINESH DOSHI
2. SRIKANT CHAVARE
3. ADITYA NEGANDHI

4. SHAH RUSHABH
5. ISHWAR HARIHARAN
6. ABHISHEK HULE

7. JAINESH DOSHI

MTS-STATE RANK-30TH
MTS –DISTRICT RANK-13TH
MTS –DISTRICT RANK-16TH

QUALIFIED-IN MTS
QUALIFIED-IN MTS
QUALIFIED-IN MTS

SELECTED FOR NTS(NATIONAL TALENT SCHOLARSHIP )
2008 VAIDYA TEJASHREE & DICHWALKAR SAURABH WON NTS SCHOLARSHIP
2009 SHETTY AASHIKA VASUDEVA WON NTS SCHOLARSHIP

Elocution/Quiz Competition (Inter School) :-

Year ORGANISED NAME OF STUDENT PRIZE
2010 SANSKRIT BHARATHI AND GHATKOPAR BRAHMAN SAMAJ(SKT ELOCUTION COMPETITION)
JR-SURYAVANSHI PRAYATI
NIKOLE ANUSHKA
SR-KHATU VAIDEHI
RAUT SHRUTI
NAZARE AKSHAY
SHETTY KANIKA
 
PAI ASHWIN
WAGLE NEENA
1ST
2ND
1ST
2ND
3RD
3RD
 
CONSOLATION
2007 SEPT SANSKRIT BHARATHI AND GHATKOPAR BRAHMAN SAMAJ(SKT ELOCUTION COMPETITION)
KHATU VIRAJA
SHRADDHA INDORE
SANDHYA GANESH
1ST
2ND
3RD
2007-TEACHERS QUIZ N WARD SCIENCE EXHIBITION-EDU DEPT
MRS VIJAYA GANESH
MRS NALINI NARAYAN
3RD
2006-TEACHERS QUIZ N WARD SCIENCE EXHIBITION-EDU DEPT
MRS UMA GOPALAKRISHNAN
MRS SUBHALAXMI V
1ST
2006 V.K KRISHNA MENON ORATORICAL CONTEST
SANDHYA GANESH
SPECIAL PRIZE FOR HER ORATORICAL SKILLS
2006 FATIMA HIGH SCHOOL-TO CELEBRATE GOLDEN JUBILEE
SANDHYA GANESH
1ST

Sports Competitions :-

Year ORGANISERS NAME OF THE SPORT EVENT NAME OF STUDENT PRIZE
2010 AUG TAEKWANDO ASSOCIATION OF MAHARASHTRA AND JALGAON DIST TAEKWANDO LANDGE OMKAR GOLD MEDAL AT DISTRICT LEVEL AND BRONZE MEDAL AT STATE LEVEL
2008 INDIAN MARTIAL ART ACADEMY DOJO – KARATE CHAVARE SHRIKANT VITTHAL GOLD MEDAL - KATA EVENT

SILVER MEDAL-KUMITE EVENT
2008 DSO (DISTRICT SPORTS ASSOCIATION) WEIGHT LIFTING POWAR NINAD MESHRAM PIYUSH 2ND (BOTH QUALIFIED FOR ZONAL LEVEL) AT RAIGAD
2008 GO SHIN KANGOJURYU KARATE DO TRAINING ASSO KARATE ANSHA SANIL MATHRANI 1st
2008 SHRI PATEDAR YOUTH ORGANISATION MUMBAI CRICKET JR GROUP RUNNER UP TROPHY-UNDER 16 YRS
2007 INTERNATIONAL GO-SOKU KARATE KARATE SUKRUT JAWLE SILVER MEDAL-KUMITE EVENT

BRONZE MEDAL-KATA EVENT
2007 DSO- CHESS DOSHI BHAUMIK
PATEL KALPESH
3rd
4th

Drawing Competitions :-

Year ORGANISERS EVENT NAME OF STUDENT PRIZE
2007 ICICI-LOMBARD ROAD SAFETY WEEK DRAWING CUM SLOGAN COMPETITION
KOLEKAR PRATIMA
AMBEKAR SHWETA
PATHARE AISHWARYA
FIRST
SECOND
THIRD
2008 BEST - Greater Mumbai Electric Supply Drawing Anagha Dhawan Consolation a cash prize of Rs 300, certificate at the hands of Mayor Mrs Shubha Raul

Homi Bhabha Bal Vaigyanik Competition young scientist award was won by :-
1. Miss Archana Terndulkar
2. Master Shailendra Sonar
3. Master Swapni Kore
4. Master Subramanium
5. In the year 2006 Master Saideep Sudi won GOLD MEDAL
6. In the year 2009 Aashika Shetty won SILVER MEDAL